Inovativní řešení citylogistiky na Praze 1

Praha 1, jakožto centrum české metropole, čelila dlouhodobému problému s porušováním časově omezeného parkování na místech vyhrazených pro účely zásobování. Právě toto časté porušování a nerespektování pravidel ze strany neohleduplných řidičů způsobovalo hustý provoz, nedostatek parkovacích kapacit a nízkou obrátkovost. Nicméně, nedávné opatření tuto situaci změnilo.

Přečíst celý článek

SPEL, a.s. opět na veletrhu Intertraffic Amsterdam

SPEL, a.s. budete moci letos opět potkat na jednom z nejvýznamnějších veletrhů o mobilitě, dopravní infrastruktuře a managementu a samozřejmě také chytrém parkování. Přijďte nás navštívit na stánek číslo 05.632, ať můžeme osobně probrat novinky z našeho oboru a představit Vám to nejzajímavější.

Přečíst celý článek

Aplikace Smart4City Parkování nově i ve městě Jičín

Obyvatelé i návštěvníci města Jičín mohou již od 12.6. 2023 nově využít naši mobilní aplikaci Smart4City Parkování pro zaplacení parkovného. Řidiči tak budou mít na nejvíce frekventovaných parkovištích v Jičíně možnost této online formy placení a nemusí nadále hledat drobné. Velkou přednost vidíme v tom, že ať už Vás zdrží cokoliv, můžete čas parkování prodloužit na dálku, aniž byste se museli vracet k platebnímu automatu. Věříme, že i ve městě Jičín si tato aplikace najde své příznivce.

Rozhovor o chytrých městech na Rádiu Zet

Slovní spojení jako „chytré město“ nebo „smart city“ jsou v poslední době poměrně často slyšet. Mnohdy ale veřejnost netuší, co všechno si pod těmito pojmy představit. O chytrých městech a zejména řešení v dopravě a parkování se v Radiu Zet rozpovídal náš Obchodní ředitel pro Smart City, Jan Holovský.

Přečíst celý článek

Inteligentní autobusové označníky v Mladé Boleslavi

Město Mladá Boleslav se opět stane o něco chytřejším a přívětivějším. Tentokrát hlavně pro cestující, kteří využívají městskou hromadnou dopravu. Na čtyřech frekventovaných autobusových zastávkách jsme instalovali inteligentní autobusové označníky.

Přečíst celý článek

Navštivte nás na veletrhu Intertraffic Amsterdam 2022

SPEL, a.s. budete moci letos potkat na jednom z nejvýznamnějších veletrhů o mobilitě, dopravní infrastruktuře a managementu a samozřejmě také parkování. Přijďte nás navštívit na stánek číslo 10.523, ať můžeme osobně probrat novinky z našeho oboru a představit Vám to nejzajímavější.

Přečíst celý článek

O něco bezpečnější Vrchlického sady v Praze

Bezpečnost a nízká kriminalita je jedním ze základních cílů každého města. Ne vždy je však jednoduché tento cíl zajistit. O to složitější to poté bývá v tak značně vytížených oblastech, jakou je Hlavní nádraží v Praze. V dnešní době však existují zařízení, která mohou městům v tomto ohledu značně pomoci. Jedním z nich jsou City SOS hlásky, které městům dodává kolínská firma SPEL. Ta nejnovější je instalována právě ve Vrchlického sadech u Hlavního nádraží v Praze.

Přečíst celý článek

Dvacet minut a dost! Pražskou ulici v Kolíně nově monitoruje kamerový systém

Pražská ulice v Kolíně, v úseku od pekařství Hankovec až po křižovatku s ulicí Na Hradbách, umožňuje všem řidičům bezplatně zaparkovat vozidlo po dobu 20 minut. Bohužel, velké množství řidičů tento omezený čas nerespektuje, automobil zde odstaví i na několik hodin a ulice je tak stále přeplněná. S nově nainstalovaným kamerovým systémem však přichází změna!

Přečíst celý článek

V oblastní nemocnici Kolín zaplatíte za parkování nově mobilní aplikací

Od 21. 9. můžete v kolínské nemocnici za parkování zaplatit jednoduše a pohodlně také pomocí mobilní aplikace Smart4City Parkování. Oblastní nemocnice Kolín se rozhodla, že zavede tento nový způsob platby a usnadní tak všem pacientům a návštěvníkům úhradu parkovného.

Přečíst celý článek

Odpočívka Studený jako vzor pro další realizace

Do nedávna ještě nevýznamná a drobná odpočívka, nyní vzor pro budoucí realizace. Řeč je o odpočívce Studený na 70,1 km dálnice D1 ve směru na Brno, která prochází výraznou rekonstrukcí. Brzy tak řidiči osobních, ale i nákladních automobilů budou moci zastavit na moderně vybaveném místě a oddechnout si od řízení.

Přečíst celý článek

Navigační systém v Harrachově

Harrachov má nový navigační systém, který předává informace řidičům na velkých digitálních tabulích a tím usnadňuje řidičům orientaci. 7 dynamických cedulí naviguje řidiče na volná parkoviště. Kromě informace, zda je na parkovišti volno, ukazuje systém i počet volných parkovacích míst.

Přečíst celý článek

Aplikace Smart4City Parkování funguje již ve 12 městech – nově také v Holicích

Dalším městem, kde je možné zaplatit parkovné naší aplikací Smart4City jsou Holice. I zde návštěvníci města mohu využít výhody platby mobilní aplikací Smart4City, jakou je rychlost, kdy řidič nemusí fyzicky k parkovacímu automatu a pohodlně ze svého mobilu uhradí částku za parkovné, nebo prodlouží parkovací oprávnění odkudkoliv.

Konec zneužívání parkovacích stání s časovým omezením

Velmi běžnou praxí, zejména v centru měst, je zneužívání parkovacích stání s časovým omezením, kdy řidiči nechávají svoje vozidlo stát déle, než je dovoleno. Vyhrazená stání se čtvrthodinovým či půlhodinovým limitem jsou tak běžně obsazena celý den. Není tak splněn jejich základní účel a veřejnost či podnikatelé si poté stěžují, že nemohou místo využít pro vykládku zboží atd.

Přečíst celý článek

Kamerová detekce obsazenosti v Lokti

Ve městě Loket byl zrealizován projekt, jehož cílem je online monitoring vozidel a určení počtu zbývajících volných parkovacích míst na ploše náměstí pomocí kamerové detekce. Další fází projektu je rozmístění informačních navigačních cedulí, které budou informovat o obsazenosti parkovacích míst, navigovat na volná parkoviště a tím omezí i hustot provozu v centru města.

Přečíst celý článek

V ulicích Mladé Boleslavi instalovány první SOS City hlásky

V Mladé Boleslavi bylo instalováno prvních 10 SOS City hlásek. Další budou rozmístěny po celém území města v příštím roce. Tyto hlásky jsou využívány pro prevenci kriminality a zvýšení bezpečnosti občanů města, slouží veřejnosti jako pomoc při řešení mimořádných situací.

Toto zařízení je osazen čtyřmi kamerami, které zabírají okolí v úhlu 360 stupňů. Jsou vybaveny nouzovým tlačítkem, po jehož stisknutí se lze spojit s operačním střediskem městské policie. Po zmáčknutí tlačítka se spustí i kamerový systém, přes který dispečer volajícího a jeho nejbližší okolí uvidí. Po zjištění konkrétního problému či krizového stavu může městská policie odemknout hlásku, v jejíchž útrobách jsou k dispozici dvě lékárničky, jeden automatický defibrilátor a dva hasicí přístroje.

Přečíst celý článek

Chytré autobusové zastávky v Kolíně

Společně s městem Kolín jsme opět podnikli další krok, jak udělat z chytrého města ještě chytřejší. Tentokrát jsme spolupracovali na modernizaci autobusových zastávek. Občané si tak mohli všimnout, že na několika zastávkách jsou kromě papírových jízdních řádů dostupné také digitální obrazovky či panely, které poskytují rozličné informace. Jedná se o tzv. chytré autobusové zastávky.

Přečíst celý článek

Aplikace Smart4City Parkování nově v Pardubicích

Od začátku února s naší aplikací zaparkujete již v 10 městech. Tentokrát se na naší mapě nově objevilo město Pardubice. Řidiči tak mají možnost za parkování zaplatit jednoduše s pomocí mobilního telefonu, nemusí hledat drobné, ani stát fronty u parkovacích automatů. Věříme, že všichni občané i návštěvníci Pardubic si aplikaci brzy oblíbí.

Auto s kamerami v Mladé Boleslavi

Do Mladé Boleslavi jsme předali další z našich chytrých řešení. Tím je auto se systémem Park-Detect, které s pomocí 4 kamer a technologie rozpoznávání textu vyhodnocuje platnost parkovacího oprávnění. Právě tyto čtyři kamery a jedna pomocná přehledová kamera, zajišťují velmi vysokou úspěšnost rozpoznání poznávací značky a dokonalý přehled o situaci.

Přečíst celý článek

Pohodlnější platby za parkování nově také v Mělníku

Mobilní aplikaci Smart4City Parkování jsme úspěšně spustili již v řadě měst. Dalším, již 9. městem v řadě, se stal středočeský Mělník. Řidiči tak už ani zde nemusí hledat drobné nebo čekat fronty u parkovacích automatů. Za parkování jednoduše zaplatí z telefonu. Zkusíte to také?

Aplikace Smart4City Parkování funguje již v 8 městech – nově také v Mladé Boleslavi a v Lounech

Na naší mapě měst s chytrým parkováním můžete nově vidět také Mladou Boleslav a Louny. I zde jsme totiž spustili naši mobilní aplikaci pro úhradu parkovného – Smart4City Parkování.

Přečíst celý článek

Vyvinuli jsme stanici pro monitoring kvality ovzduší

Města se v dnešní době mohou setkávat se zhoršenou kvalitou ovzduší. Bez analýzy však nemohou podniknout potřebné kroky.

Přečíst celý článek

Měření rychlosti v Čejeticích a Bezděčíně

To, za čím většina řidičů vidí pouze „strašáka“, v sobě skrývá mnoho pozitiv. Systémy měření rychlosti jsou ve městech důležité pro udržení plynulého proudu dopravy, zabránění vzniku náhodných kolon, snížení hluku a zvýšení bezpečnosti chodců.

Přečíst celý článek

SPEL, a.s. partnerem na konferenci „Chytré město v praxi“

Město Kolín ve spolupráci se společností SPEL, a.s. uspořádalo 15. 5. 2019 konferenci s názvem „Chytré město v praxi“, Tato akce byla určena především odborné veřejnosti a zástupcům z měst či obcí, které mají inovativní přístup a chtějí uplatňovat chytrá řešení v praxi. Hlavním cílem této konference bylo předat si zajímavé poznatky a navzájem se poučit o tom, jaké technologie a přístupy mohou městům pomoci při řešení různorodých problémů.
https://www.mukolin.cz/cz/o-meste/064607-mesto-kolin-usporadalo-konferenci-chytre-mesto-v-praxi.html

Chytré parkování v Čáslavi

Drobné na zaplacení parkovného už nebudete potřebovat ani v Čáslavi. Právě Čáslav se totiž dne 4. 3. 2019 zařadila do skupiny měst s chytrým parkováním. Od tohoto dne mohou občané i návštěvníci tohoto města platit parkovné pomocí mobilní aplikace Smart4City – Parkování. Konkrétně se jedná o parkoviště na náměstí Jana Žižky z Trocnova a v ulici Dusíkova.

Projekt „Informační a navigační systém pro parkování v Liberci“

Předmětem projektu realizovaného pro statutární město Liberec, který je spolufinancovaný Evropskou unií z Evropských strukturálních a investičních fondů na základě operačního programu doprava je komplexní řešení parkování osobních automobilů v krajském městě Liberec.

Na území města je vytipováno 30 lokalit o celkové kapacitě 1030 parkovacích míst, u kterých bude monitorována jejich obsazenost, prostřednictvím zabudovaných elektro magnetických snímačů. Další technologie pro sběr, vyhodnocení dat a odesílání bude rozmístěna na sloupech veřejného osvětlení podél určených lokalit. Na určených sloupech veřejného osvětlení budou umístěny dynamické dopravní značky, které budou řidiče na parkovací plochy navádět a předávat informace o jejich obsazenosti.

Pro realizaci projektu bude použita technologie Švýcarské firmy Tinynode, která na základě naší dlouhodobé spolupráce dodala parkovací senzory tipu B4, sběrače dat gateway G4 s opakovači Reapeaters SR4 a centrálním prvkem pro sběr dat, které budou zpracovávány a promítány na dynamických dopravních značkách, které jsou produktem vývojového oddělení firmy SPEL.

Pilotní projekt CITY SOS

V září 2018 jsme v rámci pilotního projektu instalovali dvě CITY SOS hlásky v Kolíně a jednu v Benešově. Inspirací pro vývoj CITY SOS pro nás byly pozitivní zkušenosti velkých evropských měst. CITY SOS hláska je digitální datový koncentrátor zajišťující hlasitě reprodukované hovorové spojení s dispečerem městské policie, poskytující obraz z místa instalace a zdravotnické a protipožární prostředky.

CITY SOS jsou vybaveny defibrilátorem určeným pro uživatele, kteří nebyli nikdy proškoleni v souvislosti s požíváním přístroje, nebo neprošli zdravotním výcvikem. Přístroj vydává hlasové pokyny pro záchranu postiženého pacienta a zároveň monitoruje jeho srdeční činnost. V případě potřeby vyprodukuje elektrický výboj, který má za úkol obnovit správnou srdeční činnost.

Věříme, že instalací CITY SOS hlásek se zvýší bezpečnost v okolí instalovaných hlásek a přispějí k záchraně obyvatel a návštěvníků města v případě nenadálých zdravotních problémů.

Informační ePaper displej na autobusové zastávce v centru Kolína

Na autobusové zastávce v centru Kolína jsme uvedli do provozu informační displej na technologii ePaper.

Informační displej pro informaci cestujících o skutečných odjezdech MHD včetně zpoždění používající moderní technologii ePaper se vyznačuje výbornou čitelností i za plného slunečního jasu a nízkou spotřebou umožňující napájení ze solárního panelu. Technologie ePaper je citlivá na nízké teploty, tato referenční instalace bude sloužit pro otestování této technologie v průběhu zimního období.

Nové informační dynamické tabule v Kolíně

Na vjezdu do Kolína od Kutné Hory a Prahy byly instalovány informační dynamické tabule informující o obsazenosti parkovišť v oblasti centra a nádraží a dojezdové době do centra.

Dynamická tabule má rozměr 1600 x1020 mm a je osazena třemi moduly s 1-3 sedmi segmentovými displeji s rozměrem znaků 178x125mm. Každý segment je osazen 12 vysoce svítivými LED diodami ve dvou řadách. Napájecí zdroj i modem jsou umístěny v samostatné skříni, která zajišťuje napájení z veřejného osvětlení a komunikaci přes GSM s back office softwaren Smart4city.

Od 1.8.2018 můžete ve městě Slaném platit parkování naší Smart4city mobilní aplikací

Uzavřeli jsme partnerskou smlouvu s italskou firmou Datainfomobility

Na základě této smlouvy jsme připraveni dodat informační tabule pro tramvajové a autobusové zastávky. Vedle LED také tabule s FSTN a BCD displejem s velmi nízkou spotřebou umožňující napájení ze solárního panelu. První instalace je realizována na autobusové zastávce v Kolíně.

Do systému inteligentního parkování v Benešově bylo začleněno parkoviště za závorou u zámku Konopiště. Také na tomto parkovišti můžete platit naší Smart4city mobilní aplikací

Občané Vyškova a Nymburka mohou využít služeb chytrého parkování

Poděbrady již kontrolují i rezidenty

Od července mají možnost, strážníci městské policie v Poděbradech, kontrolovat také povolení ke stání v zonách vyhrazených pro rezidenty.

Systém pro vydávání je napojen na systém chytrého parkovaní Smart4City, město však i nadále karty vydává.

V Kolíně na parkovišti Rorejcova - nádraží jde nově platit také pomocí naší aplikace Smart4City - Parkování

V Poděbradech bylo spuštěno placení parkovného pomocí naší mobilní aplikace

V současné době, můžete platit na deseti parkovištích. Více informací naleznete v mapě.

Součástí platebního systému, je také řešení vyhrazeného parkování před radnicí, kdy už se občané nebudou muset vracet s vystavenou povolenkou zpět do auta, aby ji umístili za čelní sklo.

Nové město pro chytré parkování

Placení za parkování přes mobilní aplikaci se rozroste do dalšího města. Již příští měsíc, startujeme testovací provoz v Poděbradech a jednáme s dalšími městy.

Možnost navádění na parkoviště je už také v Android verzi. Plánujeme další vylepšení, těšte se!

Nová verze platební aplikace umí obstarávat více platebních karet

Stále se snažíme vylepšovat mobilní aplikaci. V poslední aktualizaci jsme pro Vás přidali možnost platit více než jednou platební kartou. Nově je možné přidat si k uživatelskému účtu až 3 platební karty.

Přečíst celý článek

Benešov chytrým městěm již dnes

Dnes 1.2. se rozšířila naše aplikace Smart4City - Parkování do dalšího města. K městu Kolín se nyní přidává Benešov.

Již dnes si můžete v obou městech zaplatit za parkování pomocí této aplikace. O rozšíření do dalších měst probíhají jednání.

Další novinkou v naší aplikaci je možnost měsíčních fakturací. Tj. pokud si tuto možnost nastavíte, jednou měsíčně Vám na email přijde souhrnná faktura za parkování v minulém měsíci.

"Kam s ním? Města řeší parkování"

Článek MF DNES ze čtvrtka 19.1.2017 pojednává o problematice parkování, kterou musí řešit mnohem více měst nežli dříve.

Přečíst celý článek

Benešov chytrým městěm již začátkem února

Město Benešov se začátkem února připojí ke Kolínu, který již téměř půl roku je členem projektu Smart4City.

Od 1.2. bude možné využít platební aplikaci k platbě parkovného na devíti parkovištích.

Ve druhé fázi budou parkoviště v centru města osazeny parkovacími senzory a řidiči budou informováni o jejich obsazenosti prostřednictvím informačních cedulí.

Článek o chytrém parkování v časopise British Parking Association

V časopise British Parking Association vyšel článek o chytrém parkování v Kolíně, kde firma Spel implementuje smart parking firmy Paradox Engineering a Tinynode.

Přečíst celý článek

Článek v časopise Fieldbus & Networks

V časopisu Fieldbus & Networks vyšel článek o chytrém parkování v Kolíně, kde firma Spel implementuje smart parking firmy Paradox Engineering a Tinynode.

Článek je dostupný pouze v italštině.

Článek v časopise Ticino Management

V listopadovém vydání časopisu Ticino Management vyšel článek o chytrém parkování v Kolíně, kde firma Spel implementuje smart parking firmy Paradox Engineering a Tinynode.

Časopis je tištěn a distribuován převážně v jižním Švýcarsku.

Otevřít celý článek v Italštině

Kolín spustil nový systém parkování

Na serveru KOLÍNSKÝ.deník.cz vyšel článek "Kolín spustil nový systém parkování", ve kterém se píše o aktuálně vyvíjené mobilní aplikaci pro nový systém Smart city parkování, který v těchto dnech spustili v Kolíně.

Přečíst celý článek